გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის მთავარი თემა
ატომი  .ატომის შედგენილობა
საგანი
ქიმია
კლასი
X
პედაგოგი
ნონა ირემაშვილი
მოსწავლის რაოდენობა/პროფილი
15 მოსწავლე/ სსსმ კლასში არ მყავს
მიზანი
მოსწავლე უნდა შეეძლოს აღწეროს ატომის აღნაგობა ,შედეგი  თვალსაჩინოა თუ მოსწავლეს შეუძლია ;გამოიყენოს ატომის აღნაგობის შესახებ თანამედროვე წარმოდგენები და ელემენტის თვისებებს აკავშირებდეს ატომის აღნაგობასთან მოდელირების ,შედეგის ანალიზის, დასკვნის გამოტანის მონაცემთა წარმოდგენის უნარების განვითარება .
ატომის მოდელის შექმნა;
წინარე ცოდნა
წინარე ცოდნის საფუძველზე ატომის მოდელის შექმნა .გაიხსენონ ატომის შემადგენელი ელემენტარული ნაწილაკები .გაანალიზონ მათი მასის ,მუხტის მნიშვნელობა ,მდებარეობა ატომის მიერ დაკავებულ  სივრცეში და ააგონ ატომის მოდელი
საკლასო მენეჯმენტი (აქტივობები)
საორგანიზაციო საკითხები  დრო 1წუთი
აქტივობა 1.მოტივაციის ასამაღლებლად ,განწყობის შესაქმნელად ვაჩვენებ ვიდეო გაკვეთილს ატომის შესახებ .დრო 3წუთი
აქტივობა 2ტექსტზე მუშაობა  ინფორმაციის გადამუშავება .
მიზანი; ატომის აღნაგობის შესახებ წარმოდგენის შექმნა მისი სქემატური გამოსახვა .დრო5წუთი
აქტივობა.3  სავარჯიშოების ამოხსნა
მიზანი ; მასალის უკეთ გააზრება პრაქტიკული გამოყენება .(დრო 10წუთი)
აქტივობა 4  ვენის დიაგრამა ატომი-იონი
მიზანი; ფუნდამენტური ანალიზის გაკეთება დრო 5წუთი
აქტივობა 5  სტრატეგია 3.2.1.
3-რამ რაც დამაინტერესა
2-რამ რაზეც მეტი მინდა ვიცოდე
1-რამ რაზეც სიამოვნებით   ვიმსჯელებდი, ჩანაწერს დაფაზე გამოვსახავ, მოსწავლეები    გამოთქვავენ  საკუთარ აზრს.
მიზანი; ასათვისებელი მასალის გააქტიურება ,მოსაზრებათა შეჯამება ,აზროვნების უნარ-ჩვევების განვითარება (დრო 10წუთი)
აქტივობა 6   შეფასება ;განმსაზღვრელი და განმავითარებელი ,ქულების მინიჭება მოსწავლეთათვის კომენტარის გაკეთება ,გაუმჯობესების მიზნით.
დრო 5წუთი



ქიმ.X.5.მოსწავლეს შეუძლია აღწეროს ატომის აღნაგობა .შემდეგი თვალსაჩინოა ,თუ მოსწავლე ;იყენებს ატომის აღნაგობის  შესახებ თანამედროვე წარმოდგენებს და ელემენტების  თვისებებს აკავშირებს  ატომის აღნაგობასთან.
რესურსები
სახელმძღვანელო ,რვეული ,დაფა,ცარცი ,პლაკატები ატომის მოდელებით .

Комментариев нет:

Отправить комментарий